Dieta Diet - dlaczego taki tytuł bloga kulinarnego Lidii Trawińskiej

Dlaczego nazwa DietaDiet jako tytuł mojego bloga?

Eliksir regeneracyjny – zaskakujący
15 maja 2018
Chlorofil czy sałata?
21 maja 2018

Dieta Diet to proste, smaczne, zdrowe i urozmaicone posiłki

Po tym, jak założyłam mój blog Dieta Diet  pacjenci pytają mnie, dlaczego użyłam takiej nazwy, mimo że często podkreślałam jak bardzo nie lubię słowa dieta. To słowo pochodzi z języka greckiego i miało kiedyś bardzo szerokie znaczenie, które odnosiło się do stylu życia, nie tylko do stylu odżywiania.

Chciałabym przywrócić temu słowu jego pierwotne znaczenie. Dlatego nie nazywam mojej diety jako diety przeciwzapalnej, diety cukrzycowej, diety autoimmunologicznej, diety VIMED, czy diety Lidii Trawińskiej.

Moja Dieta Diet to proste, smaczne, zdrowe i urozmaicone posiłki, złożone z kilku składników. Potrawy, które pozwalają się cieszyć smakiem tych składników, zamiast przedzierać się przez smak przypraw, jakimi zostały “zasypane”.

Czy istnieje super dieta odpowiednia dla każdego?

Nie istnieje jedna Dieta Diet, ponieważ u każdej osoby ta dieta będzie wyglądała inaczej. I chociaż przepisy będą się u tych osób powtarzać, to jednak ich skład i kompozycja będą za każdym razem inne – właśnie spersonalizowane.

Diety redukcyjne, lub diety monotonne, które są definiowane jako kuracje (terapie) dostosowane do stanu zdrowia pacjenta obecnie określane są jako dieta. Te popularne, jednostronne, ubogie w składniki odżywcze diety często przynoszą więcej szkody niż pożytku.

PERSONALIZACJA odżywiania

Użyłam określenia Dieta Diet w nazwie mojego kulinarnego bloga dietadiet.pl, aby podkreślić, że najlepsza dieta, to taka, która jest SPERSONALIZOWANA, czyli dostosowana do potrzeb danej osoby w określonym momencie jej życia.

Dieta Diet to dieta spersonalizowana, czyli dostosowana do unikalnego fenotypu każdej osoby.

Taka dieta nie opiera się na deficytach kalorycznych, czy jakichkolwiek innych. Dieta spersonalizowana zapewnia właściwą podaż wszystkich składników odżywczych, błonnika, minerałów i witamin.

Najczęściej do mojej kliniki VIMED zgłaszają się osoby, u których już występują problemy zdrowotne i osoby te potrzebują terapii – kuracji żywieniowej. Opracowujemy wówczas indywidualny program żywieniowy, którego nie nazywamy dietą, a raczej sposobem na życie w danym momencie.

Jak już wiecie, ten program ulega modyfikacjom w miarę upływu czasu. Sposób odżywiania u pani Moniki w wieku 36 lat był inny niż u tej samej pani Moniki, która dzisiaj ma już 46 lat i nieuchronnie zbliża się do menopauzy.

Na moim blogu chcę pomagać osobom w różnych sytuacjach życiowych, pokazując jak modyfikować swój sposób odżywiania jako kluczowy element stylu życia. Będę pokazywać które produkty żywnościowe i w jaki sposób wykorzystać, aby uzyskać jak najwięcej korzyści dla zdrowia.

Dieta diet to leczenie żywieniowe, a nie dieta z Internetu

Wczoraj miałam spotkania z trzema kobietami – pacjentkami Centrum  Medycznego VIMED. Każda z nich chciała schudnąć. Dwie osiągnęły swój cel, a trzeciej nie zdołaliśmy na razie pomóc. U każdej nadwaga pojawiła się w innym momencie życia i z innego powodu. Niestety, wszyscy dietetycy i lekarze widzą tylko jeden powód – za dużo kalorii. 

Liczenie kalorii i zmuszanie pacjenta do ciągłego ważenia składników i przeliczania zawsze kończy się porażką. Wiemy już od dawna, że popularne „diety cud” nie działają. Nie istnieje dieta idealna, odpowiednia dla wszystkich i w każdej sytuacji. Dlatego Dieta Diet to taka, która jest dobrana indywidualnie do konkretnej osoby, w konkretnym momencie jej życia. Dieta Diet nie jest opracowywana wyłącznie na podstawie wywiadu: co lubisz jeść, a czego nie lubisz?

Odchudzanie

Personalizowana dieta to taka, która poza wywiadem z pacjentem opiera się na wynikach badań i analiz. Najważniejszym z tych badań jest test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200. To badanie często mylone z testami na nietolerancje pokarmowe. Warto dowiedzieć się jednak dlaczego ja nie posługuję się testami na nietolerancje pokarmowe, a wyłącznie testem cytotoksyczności.

Zmiana diety nie zawsze wystarcza

Te trzy kobiety są w różnym wieku i mają zupełnie inne problemy. Zaproponowaliśmy im bardzo różniące się od siebie zalecenia żywieniowe i zabiegowe. W dwóch przypadkach odnieśliśmy pełen sukces, ale w trzecim niestety nie udało się. Okazało się, że prawdziwym problemem pacjentki są emocje, o których nie umiała nam powiedzieć na pierwszych spotkaniach.

Bardzo złe relacje w miejscu pracy spowodowały blokadę i brak motywacji. Pacjentka nie była w stanie wprowadzić zmian w swoim stylu życia. Dzisiaj, kiedy poznałyśmy się lepiej, podejmiemy próbę ponownie i jestem przekonana, że osiągniemy sukces.

Ta historia pokazuje, że tylko sposób odżywiania dostosowany indywidualnie do pacjenta w konkretnym momencie jego życia może przynieść oczekiwane efekty. To styl życia decyduje o naszym zdrowiu i o naszych możliwościach, a z drugiej strony to my decydujemy, jaki on będzie, a więc Dieta Diet, czyli trochę jak kwadratura koła.

Dieta diet to prostota i fantastyczne doznania smakowe

Kluczem jest prostota

Jednak Dieta Diet to nie tylko personalizacja, ale także prostota. Nie wkładajmy do ust produktów, które nie mają smaku. Jeżeli nie mają smaku, to prawdopodobnie nie warto ich jeść.

Moja kuchnia polega na podkreślaniu smaków i zapachów produktów, z których przygotowuję posiłki. Dlatego w moich przepisach nie znajdziesz zbyt wielu przypraw, które zmieniają smak podstawowych składników dania.

Czasu mamy coraz mniej

Współczesna kobieta i mężczyzna nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na gotowanie. Dlatego przygotowanie posiłków nie może być zbyt czasochłonne.  Oczywiście moje przepisy są więc proste, a tajemnica polega na odpowiednim planowaniu. Mam na myśli planowanie przygotowywania posiłków i planowanie zakupów.

Druga tajemnica zdrowych i smacznych posiłków polega na tym, by korzystać w jak największym stopniu z lokalnych dostawców. Staraj się robić zakupy na osiedlowych ryneczkach, w sklepikach i na straganach, gdzie dostawcy zapewniają najkrótszą drogę pomiędzy Tobą a wytwórcą.

Dieta Diet to proste, smaczne i łatwe do przygotowania przepisy zbudowane z niewielkiej ilości składników, przyrządzanych w taki sposób, by wydobyć z każdego z nich jak najwięcej smaku, zapachu i wartości odżywczych.

Zdrowe odżywianie dla całej rodziny to najbardziej sensowna droga do długiego, zdrowego i szczęśliwego życia.