Ten posiłek przygotowuję zawsze na bieżąco, ponieważ nie trzeba wcześniej przygotowywać kaszy czy innych dodatków.
Szparagi myję dokładnie i odcinam delikatnie końcówki. Na patelni rozgrzewam lekko oliwę. Odkrajam 2-3 kawałki szparagów (najgrubsze końce) i wrzucam na rozgrzaną oliwę. Zaczynam najpierw od podduszenia tych najtwardszych kawałków. Po chwili wrzucam większe kawałki szparagów.
W międzyczasie gotuję wodę na makaron. Makaron gotuję w osolonym wrzątku (litr na 100 g produktu) przez 4-6 minut, po czym natychmiast odcedzam i przepłukuję zimną wodą.
Obieram awokado i kroję je na 4 części. Jedną ćwiartkę kroję od razu na malutkie kawałki. W moździerzu rozgniatam 2 obrane ząbki czosnku razem z oliwą i kolendrą. Dodaję do tego pokrojoną na malutkie kawałki 1/4 awokado i mieszam, aby powstał gęsty sos.
Gdy szparagi są już miękkie, a makaron i sos gotowe, kroję pozostałe 3 ćwiartki awokado na małe kawałki i wrzucam na patelnię do szparagów. Dodaję ugotowany makaron i wszystko mieszam z sosem.
Makaron gryczany (makaron soba) jest przysmakiem kuchni japońskiej. Jest rewelacyjnym źródłem węglowodanów złożonych. Można go dodać do zup, dan mięsnych, warzywnych oraz do sałatek. Mąka gryczana jest bardzo cennym źródłem białka. Jej zbilansowany skład aminokwasów wspiera obniżanie poziomu “złego” cholesterolu we krwi. Makaron ten zalecam często moim pacjentom, u których występuje genetycznie podwyższone ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy otyłości.
Zwróć uwagę, czy tolerujesz składniki podane w przepisie. Jeśli występuje u Ciebie nietolerancja pokarmowa może być konieczne wykonanie badania cytotoksyczności składników pożywienia.
Liczy się każdy dzień Twojego życia!