Eliksir regeneracyjny - zaskakujący - Dieta Diet

Eliksir regeneracyjny – zaskakujący

Jak ocalić swoje stawy? Mój sposób na zapalenie stawów!
15 maja 2018
Dlaczego nazwa DietaDiet jako tytuł mojego bloga?
21 maja 2018
 

Źródło witamin, minerałów i kolagenu. Do sporządzenia eliksiru potrzebny jest wywar z warzyw i wywar z kości. Gotujemy osobno, pijemy zmieszany, nie wstrząśnięty :)

Wywar z warzyw

Składniki: warzywa korzenne: seler, marchew, pietruszka. Dodatkowo por.

Ilość warzyw zależy od wielkości garnka mniej więcej 1,5 kg na 5 litrów wody.

Przyprawy: mieszanka przypraw (ziele angielskie, gorczyca, kolorowy pieprz, kolendra), listek laurowy, sól morska lub kamienna.

Warzywa obieramy i kroimy na jak najmniejsze kawałki, zalewamy wodą , dodajemy ok 1 łyżki mieszanki przypraw i 3-5 liści laurowych. Gotujemy ok godziny, sól dodajemy po wyłączeniu palnika (kiedyś napiszę dlaczego). Gorący bulion przelewamy do słoików, mocno zakręcamy wieczka. Po ostygnięciu wstawiamy słoiki do lodówki.

 

 
 
 

Tak wygląda garnek, pełen warzyw do mojego eliksiru zaskakującego

 

 
 

 

Wywar z kości

Składniki: jedna gicz cielęca i ok 1-1,5 kg kości cielęcych.

Przyprawy jak w wywarze z warzyw: mieszanka przypraw (ziele angielskie, gorczyca, kolorowy pieprz, kolendra), listek laurowy, sól morska lub kamienna.

Kości zalewamy w misce wrzątkiem, płuczemy i odlewamy wodę. Czynność tę powtarzamy 3 razy.


 

 

Przekładamy do gara 5 litrowego, dodajemy przyprawy zalewamy wodą i gotujemy co najmniej przez 4 godziny, w jak najniższej temperaturze.


 

 

Najlepszy wywar uzyskuje się po gotowaniu ok 24 godzinnym, ale trzeba to robić z przerwami ponieważ nagrzewa się za mocno płyta indukcyjna i może dojść do jej uszkodzenia. Przy kuchence gazowej też należy zrobić przerwę ok 3 godzinną. Cały czas monitorujemy poziom wody i zawsze dolewamy wrzątek. Do kości nie dodajemy warzyw. Po wielogodzinnym gotowaniu i wyłączeniu kuchenki dodajemy sól, mieszamy wywar. Przecedzamy przez sitko, wlewamy do słoików i mocno zakręcamy. Po ostygnięciu wstawiamy do lodówki. Następnego dnia możemy sprawdzić czy wywar nam się udał? Powinien w lodówce zamienić się w galaretkę pełną kolagenu i minerałów.


 

 

Uwaga!

Wywar warzywny po lewej stronie różni się kolorem od wywaru z kości po prawej stronie.

W lodówce wywary mogą być przechowywane do 2 tygodni.

Liście laurowe są dostępne w wielu sklepach warzywnych, najlepiej obcinać gałązkę w połowie, opłukać i dodać do garnka w całości.

Mieszankę przypraw - ziele angielskie, kolorowy pieprz, kolendra, gorczyca, przygotowujemy w większej ilości i przechowujemy w zamkniętym słoiczku.